Spalony w piłce nożnej

2 min read

Spalony w piłce nożnej

Piłka nożna ma wiele zasad, które pozwalają na prowadzenie ujednoliconych rozgrywek na całym świecie. Większość fanów futbolu zna podstawowe terminy związane z tą dyscypliną sportu, choć jest też kilka takich pojęć, których część osób nie może zrozumieć. Przeczytaj nasz artykuł, w którym wyjaśnimy Ci, co oznacza spalony w piłce nożnej!

Co to jest spalony?

Piłka nożna to dyscyplina oparta na ściśle określonych zasadach. Aby rozpocząć oficjalny mecz, musisz mieć właściwe warunki: boisko spełniające przyjęte rozmiary, dwie pełne drużyny (maksymalnie 11 zawodników, minimalnie 7) oraz odpowiednie stroje. Należy spełnić też szereg innych kryteriów. Podczas meczu, zawodnicy nie mogą popełniać fauli ani okazywać zbyt wielu emocji czy braku szacunku wobec zawodników z drużyny przeciwnej. Nie powinni również dopuścić do spalonego.

Co to jednak właściwie jest ten spalony w piłce nożnej? Jeśli piłkarz znajduje się na stronie przeciwnika bliżej jego linii bramkowej niż piłka i jego przedostatni gracz, znajduje się na tzw. pozycji spalonej. Oznacza to, że zawodnik, do którego skierowane jest podanie piłki, musi mieć przed sobą  minimum dwóch piłkarzy przeciwnej drużyny (jednym z nich może być bramkarz). W przeciwnym wypadku jest to prosta droga do “spalonego”. Jeżeli gracz będący na pozycji spalonej:

  • przeszkadza przeciwnikowi,
  • przyjmie lub zagra piłkę,
  • odniesie korzyść z przebywania na danej pozycji,

wtedy mamy do czynienia ze “spalonym”. O tym, czy był spalony czy nie, decyduje sędzia, choć obecnie może go w tym wspomóc technologia VAR.

Jakie są konsekwencje spalonego w piłce nożnej? 

Jeżeli ma miejsce spalony, drużyna przeciwna otrzymuje rzut wolny. Wykonuje się go z miejsca, gdzie nastąpił spalony. Może to wpłynąć na przebieg gry, a nawet zmienić jej wynik. Taka sytuacja zawsze wywołuje ogromne emocje zarówno wśród miłośników piłki nożnej, jak i graczy.

O spalonym nie można mówić w następujących sytuacjach:

  • piłkarz znajduje się na pozycji spalonej, ale wykonuje rzut rożny,
  • piłkarz znajduje się na pozycji spalonej, ale wykonuje rzut z autu,
  • piłkarz znajduje się na pozycji spalonej, ale wykonuje rzut karny.

Sędzie nie dyktuje też w takich sytuacjach rzutu wolnego dla przeciwników.

Co robić, aby nie dopuścić do spalonego w piłce nożnej? 

Podstawę uniknięcia spalonego stanowi znajomość reguł gry. Jak wiadomo, błędy zdarzają się każdemu i nawet w meczach reprezentacji Polski zdarzają się spalone. Najlepszym sposobem na ochronę przed spalonym jest unikanie przez graczy znalezienia się na pozycji spalonej, lecz oczywiście nie zawsze jest taka możliwość. Dlatego najlepiej pozostać na własnej stronie boiska lub w takiej samej odległości od linii bramki, co przedostatni gracz przeciwników. Z drugiej strony, podczas gry łatwo jest się zapomnieć i pędzić do przodu.

Należy pamiętać, że spalonego nie będzie w sytuacji, kiedy piłkarz wyminie wszystkich rywali i znajdzie się sam na sam z bramkarzem po drugiej stronie boiska. Może on wtedy podać piłkę partnerowi z drużyny po linii lub do tyłu. Nie ma natomiast możliwości, by skierować podanie przed siebie.

Nagroda Puskasa

admin
5 min read

Narodowy model gry

admin
1 min read