Wymiary boiska do piłki nożnej 

2 min read

Wymiary boiska do piłki nożnej

Piłka nożna jest bez wątpienia najpopularniejszą dyscypliną sportu na świecie. Ludzie grają i kibicują swoim ulubionym drużynom i zawodnikom w milionach domów i na stadionach na całym świecie, w tym także w Polsce. Jednak wiedza o tym sporcie często ogranicza się jedynie do znajomości podstawowych zasad. Czy wiesz, jakie są wymiary boiska do piłki nożnej? Jeśli nie, konieczne przeczytaj nasz artykuł!

Każdy wie, jak wygląda boisko piłkarskie, prawda? Jest ono podzielone na dwie połowy, z których każda należy do jednej drużyny. Na środku znajduje się duże koło, gdzie na początku każdej połowy rozpoczyna się gra. Są też dwie bramki i wyznaczone wokół nich pole karne, na którym w odległości 11 metrów został wyznaczony punkt, z którego wykonuje się rzuty karne.To wie z pewnością każdy, kto choć trochę interesuje się tą dyscypliną. Wiele osób zastanawia się jednak, jakie są wymiary boiska do piłki nożnej. Oto one!

Jakie są wymiary boiska do piłki nożnej?

Wymiary boiska piłkarskiego są określone przez przepisy gry, które wraz z biegiem lat ulegały zmianie. Dawniej boisko liczyło około 90-120 metrów długości i 45-90 metrów szerokości. Jak jest teraz? Od 2008 roku szerokość boiska piłkarskiego wynosi wynosi 68 m, natomiast jego długość – 105 m. Również Polski Związek Piłki Nożnej przyjął te normy i są one stosowane w polskiej Ekstraklasie. Kluby mają jednak możliwość ustalenia własnych wymiarów, ale muszą uzyskać licencję od Komisji Licencyjnej PZPN.

W niższych ligach wymiary boisk piłkarskich są bardziej elastyczne, ponieważ często biorą w nich udział drużyny z małych miejscowości, w których nie ma miejsca na ogromne stadiony. Od poziomu II ligi i niższych, boiska piłkarskie mają 100-105 metrów długości i 64-68 metrów szerokości.

Rozmiar pola karnego w piłce nożnej

Znasz już wymiary boiska piłkarskiego, więc czas na pole karne. Jest to miejsce, w którym obrońcy muszą grać ostrożnie, bo ostra gra w defensywie może poskutkować podyktowaniem rzutu karnego dla przeciwników – tak zwaną „jedenastkę”. Napastnicy również muszą uważać, ponieważ często mogą być na tzw. pozycji spalonej. Jeśli w momencie podania od kolegi z drużyny będą przed linią obrony rywali, sędzie odgwiżdże „spalonego” i nawet zdobyta bramka nie zostanie uznana. Wymiary pola karnego to 16,5 m długości i 40,32 m szerokości.

Pamiętaj, aby nie mylić pola karnego i pola bramkowego. Wymiary tego drugiego to 5,5 metra długości na 18,32 metra szerokości. Pole bramkowe wyznaczone jest wokół bramki i nie powinno być mylone z linią bramkową. Zapewnia ono szczególną ochronę bramkarzom podczas obrony strzałów.

Linia bramkowa wyznaczone jest wzdłuż, między słupkami bramki. Mierzy ona 7,32 metra długości i wyznacza przestrzeń pola bramkowego. Futbolówka nie musi trafić w siatkę, aby gol został zdobyty. Wystarczy, że przekroczy właśnie linię bramkową. Czy stanie się to na boisku czy w powietrzu – nie ma to znaczenia.

Jakie wymiary ma boisko Orlik?

Orliki to boiska zbudowane z myślą o tym, aby korzystały z nich dzieci głównie w różnych grupach wiekowych i aby odbywały się na nich dziecięce miniturnieje. Ulokowane są najczęściej w pobliżu szkół lub innych obiektów sportowych w wielu polskich miastach. Ich celem jest zapewnienie najmłodszemu pokoleniu miejsca do zabawy, ćwiczeń, rozwijania talentów i pasji. Orliki są dużo mniejsze od standardowych boisk piłkarskich. Ich standardowa długość ma wymiary 62 metry na 30 metrów szerokości. Oprócz mniejszego rozmiaru, boiska do gry w Orlika mają także inny rodzaj murawy. Na profesjonalnych boiskach znajduje się żywa trawa, przycięta i hodowana w specjalny sposób. Na Orlikach jest z kolei sztuczna murawa.

Nagroda Puskasa

admin
5 min read

Narodowy model gry

admin
1 min read