Najlepsze kluby piłkarskie na świecie 

1 min czytania

najlepsze kluby piłkarskie na świecie

Flamengo, brazylijski klub piłkarski, awansował w najnowszym notowaniu Międzynarodowej Federacji Historyków i Statystyków Futbolu (IFFHS) na pozycję lidera rankingu. Dziś jest uznawany za najlepszy klub świata, co jeszcze kilka miesięcy temu byłoby trudne do pomyślenia – zwłaszcza, że wtedy selekcjonerem drużyny był były trener reprezentacji Polski – Paulo Sousa. Obecnie Flamengo odnotowuje spektakularny sukces w postaci uznania przez światową społeczność piłkarską. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj także inne najlepsze kluby piłkarskie na świecie!

Jakie są najlepsze kluby piłkarskie?

Tytuł najlepszego klubu na świecie to wielki sukces dla drużyny z Rio de Janeiro, Flamengo. W październiku drużyna ta wygrała Puchar Brazylii po dwumeczu z Corinthians, a następnie sięgnęła po Copa Libertadores – najważniejsze trofeum Ameryki Południowej. Mecz finałowy okazał się być triumfem Flamengo, gdyż pokonali oni inny brazylijski zespół Atletico Paranaense rezultatem 1:0. Tym samym wyrównali swój rekord liczby trofeów. Zespół poprowadził Dorival Junior, który objął posadę trenera po Paulo Sousie w czerwcu tego roku. Były selekcjoner reprezentacji Polski również ma swoje pięć minut w tym sukcesie, gdyż prowadził drużynę przez fazę grupową Copa Libertadores oraz trzy rundy Pucharu Brazylii.

Sprawdź też: Najlepszy piłkarz na świecie!

Flamengo awansowało na pierwsze miejsce w rankingu, zastępując Palmeiras – obecnego mistrza Brazylii. Na podium sklasyfikowano również reprezentantów Europy: Liverpool, Real Madryt, Chelsea i Manchester City. Jednym z klubów na liście z polskim piłkarzem w składzie jest Napoli, które awansowało o 19 pozycji i plasuje się na 20 miejscu. Z kolei FC Barcelona spadła o 8 miejsc i zajmuje obecnie 26 pozycję. W drużynie Barcelony występuje Robert Lewandowski – popularny polski napastnik.

W rankingu IFFHS odnotowano awans dwóch polskich drużyn i wcale nie są to tylko te najbardziej utytułowane drużyny piłkarskie w Polsce. Lech Poznań, dzięki znakomitej grze w fazie grupowej Ligi Konferencji Europy, awansował o 30 pozycji do sto czterdziestego ósmego miejsca (148.). Również Raków Częstochowa minimalnie postąpił do przodu i zajął miejsce w czołowej dwusetce (187.). Inne polskie drużyny jednak nie zdobyły pozycji w czołówce trzystu najlepszych klubów na świecie.

Ranking IFFHS – najlepsze kluby świata w listopadzie 2022

1. Flamengo (Brazylia) – 329

2. Liverpool (Anglia) – 311

3. Palmeiras (Brazylia) – 308 

4. Real Madryt (Hiszpania) – 297 

5. Chelsea (Anglia) – 293 

6. Manchester City (Anglia) – 292

7. Bayern Monachium (Niemcy) – 248

8. Benfica (Portugalia) – 243

9. Inter Mediolan (Włochy) – 243

10. RB Lipsk (Niemcy) – 239

148. Lech Poznań – 105,5

187. Raków Częstochowa – 92,5

Pozycje piłkarskie 

chozpn
5 min czytania

Formacje piłkarskie 

chozpn
7 min czytania