Narodowy model gry

1 min czytania

Narodowy Model Gry w piłkę nożną.

W piłce nożnej profesjonalne szkolenie młodzieży już na początku przygody z graniem jest kluczowe dla późniejszych sukcesów. Z tego powodu wprowadzono specjalny system szkolenia juniorów. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czym jest narodowy model gry.

Narodowy Model Gry – co to jest? 

Narodowy model gry to zaprezentowany przez Polski Związek Piłki Nożnej system szkolenia młodych sportowców, którzy chcą zostać zawodowymi piłkarzami. Specjalne zasady mają wspierać jednolite prowadzenie juniorów i budowanie podobnego sposobu myślenia. Wytyczne odnośnie całego procesu posiadają wszystkie kluby piłkarskie w Polsce.

Pieniądze dla klubów

Sposobem na zmotywowanie klubów do odpowiedniego szkolenia młodzieży ma być Pro Junior System, czyli bonusy finansowe dla drużyn (Ekstraklasy, I ligi i II ligi). Są one wypłacane za każdą minutę, którą na boisku spędził junior lub wychowanek klubu w meczach o punkty. Liczą się zarówno występy w lidze, jak i w reprezentacji (U-17 wzwyż). Środki na ten cel mają być dostępne na najbliższe lata w wysokości 10 mln zł rocznie.

Największe premie trafią do klubów pierwszoligowych – 4,5 mln zł, podzielone na pięć najlepszych drużyn. Trzy topowe zespoły z Ekstraklasy otrzymają 3,5 mln, natomiast pięć najlepszych składów z II ligi – 2,5 mln. Aby występy piłkarza-juniora się liczyły, musi on rozegrać minimum 5 meczów, a na boisku spędzić łącznie co najmniej 270 minut. Zespoły notujące spadek do niższej ligi nie uczestniczą w tym podziale. Ma być to motywacja do stawiania na młodzież nie tylko dla pieniędzy, a dla sportowych wyników.

Pozycje piłkarskie 

chozpn
5 min czytania

Formacje piłkarskie 

chozpn
7 min czytania